Skrevet 12. april 2011 af Administrator

Optakten til denne sæson har været noget blandet. Det er kun blevet til ét sølle point i træningsturneringen, men omvendt har det spillemæssigt været 100 gange bedre end det seneste par års opstarter. Det vidner nogle tætte kampe mod topholdene i S.4 VFF & Viborg Nørremarken da også om.

Spillertruppen som Jørgen har til rådighed i år ser stærkere ud end meget længe - i hvert fald er der basis for den stærkeste start 11'er i flere år.
Årsagen hertil er bl.a. at Arnon er kommet igang, og endelig ser ud til at have fundet sig til rette på banen. Paw Brøns har banket muggen af støvlerne, og har genoptaget karrieren - Paw skal også lige have banket gipsen af benene, så har vi en rigtig god mand der. Peter Bak AKA Jens Peter Scholes, er færdig med at læse, og har dermed også indikeret, at han er klar til at deltage i alle kampe. Gubbi har efter et ufrivilligt sabbatår genoptaget knåseriet i de bagerste rækker på holdet, og danner et solidt forsvar sammen med Arnon og Jørgen.

Desuden har Jørgen udover sig selv gamle drenge som Lars M., Søren J., Per Kirkeby og Claus N. til at danne grundstammen på holdet.

I angrebet ser holdet klart svagest ud, da man ikke råder over en decideret angriber. Holdet skal måske håbe lidt på at spillere som Manasse og Kenni vil træde til for at løse den opgave. Alternativt er der en Kenneth Kjeldgård der dog pt. er skadet.

Vel ser truppen stærk ud - det har den også gjort tidligere. Det der skal være anderledes i denne sæson, og som skal sikre en topplacering i puljen er spillernes indstilling til at møde op. Vi har tidligere oplevet alt for mange afbud, hvor man i sidste ende har været nødsaget til, at stille op med det der pænest kan beskrives som 'meget alternative' holdopstillinger.

En råt udskåret bruttotrup ser således ud - her skal tages i betragning at jeg har nævnt spillere nedenfor som er med på 1. holdet nu, men ikke med fuld spilletid, og derfor må forventes at skulle have fuld tid på 2. holdet af og til. Mikkel, Kean og Mads spiller primært på serie 6.2, men vil fra tid til anden vil være fuldgode garderinger på 2. holdet. - de har i hvert fald alle 3 tidligere bevist at de kan være med.

Målmand:
Thomas Jørgensen

Forsvar:
Jørgen Nielsen
Arnon Manthawong
Klaus 'Gubbi'
Niels Peter Bak
Mikkel Vad

Midtbane:
Lars Mogensen
Søren Jensen
Per Kirkeby
Claus Nedergaard
Henrik Brok
Lennart Øster
Pauli Nedergaard
Donald Jensen
Kean Elkjær

Angreb:
Manasse Geissler
Paw Brøns
Kenni Elkjær
Mads Mathiessen

Vi har taget afsked med Daniel Øster (Skals), Krumme (S. 6.1), Jesper Floor (stoppet) og Arne Hansen (Stoppet).

Selve turneringformen er ændret således, at vi spiller ½ årlige turneringer, og altså dermed om oprykning allerede nu her til juni. Det betyder at vi er placeret i puljer med 6 hold, hvor vi møder alle hold 2 gange. I de nøjagtigt 100 serie 5 puljer skal der findes 96 oprykkere. Det sker ved at de 92 puljevindere med flest point rykker direkte op. De resterende 8 spiller en kredskamp om de sidste 4 pladser.

/cn