Kamp | Serie 3 – Borup IF- Viborg Søndermarken |
Dato | Lørdag 16-05-2009 kl. 15.30 |
Resultat | 1 - 2 |
Målscorere | 1-0 (30. Per V. Sørensen), 1-1 (72.), 1-2 (90.) |
Advarsler | Søndermarken 1 x10 min og Borup 1x10 min |
Udvisninger | ingen |
Tilskuere |
|
Kampens spiller |
Per V. Sørensen |
Serie 3 tabte lidt skuffende hjemmekampen 2-1 til Viborg Søndermarken, efter at have ført 1-0 langt hen i kampen. Trods holdet manglede 6 af de normale stamspillere spillede holdet en rigtig god kamp og foresatte de gode spillemæssige kvaliteter fra Ulbjerg kampen.
I starten af kampen havde Viborg Søndermarken et par store chancer, hvor forsvaret ikke rigtigt stod godt. Men med sikker positions spil spillede holdet sig for alvor ind i kampen. hvor det unge Viborg S. flere gange kom på glatis. Først havde Claus Nedergaard en god chance tæt under mål da han blev spillet fri af Flemming Lund. Flere gange manglede vi lige den sidste aflevering, hvor bl.a. Peter Skov var helt fri i det 25 min, og vi kom til en god afslutning da Flemming Lund fyrede af, men målmanden reddede nede ved den ene stolpe. Men så i det 30 min fandt Flemming Lund Per ”træner” Sørensen, der med et langskud sendte bolden over målmanden og i mål. Flere gange var holdet tæt på at afgøre kampen endeligt. I den periode havde Viborg S en mand ude med en10 min. udvisning. Men det bliv ved de 1-0 ved pausen.
2 halvleg startede vi som lyn og torden og i første minut havde Peter Skov en friløber efter en god frispilling af Kim Sørensen. i det 10 min havde Peter Skov en ny kæmpe chance da Flemming Lund lagde bolden tilbage til ham tæt under mål. Ja i 99 ud af 100 plejer Peter at score på sådan en bold.. I det 20 min fik Flemming Lund en tvivlsom 10 min udvisning for hands. Udvisningen blev dyrt, for Viborg Søndermarken kom ind i kampen, og fik bl.a. et mål annulleret for offside. i det 27 min kom udligningen på et hjørnespark efter noget tynd opdækning.
Lars Thorsager, der efter et par gode kampe på 2. holdet, fik sin debut efter 15 min af 2 halvleg og gjorde det godt. Bl.a. i det 35 min kom Lars alene igennem, men han centring til en helt fri Kim Sørensen blev afværget, bolden røg ud til Flemming Lund der hamrede til den, men måtte uheldigt se at overliggeren var i vejen for et fortjent sejrsmål. I stedet fik holdet i det 90 min en spand kold vand da Viborg S. på et contra angreb slå til.. Hvor vi nok satsede for meget... Henrik Bitsch, (tidligere Nørremarken) har efter et sabbatår fået lysten tilbage, debuterede i de sidste 15 min..og gjorde det godt
Nu skal holdet ud i en spændende lokalopgør onsdag mod Skals, der med en sejr kan sikre sig oprykningen. Så nu håber vi at få de fleste skadede spiller med. så vi evt. kan udsætte Skals sikre oprykning et par uger.
I Borup må vi kæmpe om 3 pladsen og se om der bliver en større chance til efteråret for at blande sig i den absolutte top. Dagens kamp viste at der i klubben er en bred trup. At vi har 6 spillere der normalt er med i truppen på skadeslisten og alligevel stadig kan præge vore kampe viser, at vi er stærke nok langt ud på bænken.