U-18 piger


sub88logo.jpg

 

 

U-18 piger - fotos fra træningsweekend 24 marts 2012

 

 

U-18 piger - se dette link til SUB hjemmeside

 

2011-06-18 fotos U-18 piger 004.jpg- til hjemmeside.jpg

Forrest fra venstre.

Stine Sjøman-Camilla Lauersen-Trine Jakobsen-Line Nielsen-Maria Svenningsen-Sandra Matiassen-Simone Bech.

Bagerst fra Venstre.

Poul B Tovgård-Michelle Pedersen-Astrid Starbæk-Camilla Olesen-Sofie Tovgård-Lisa Atosa-Kathrine Møller.

 

 

 

U 18 Pigeholdet blev Kredsvindere.



Efter lidt udskiftning i forhold til sidste år. Anne Fredborg, Lisette Sloth holder pause og Ida Nielsen prøver hendes svømmetalent af. Har holdet igen formået at være helt med fremme i rækken.

For at få U-18 holdet til at fungere har de tit fået hjælp at spillere fra u-15 holdet. Men også af et par spillere fra Skals efterskole. Holdet har også fået tilgang af Camilla Lauersen fra Fjelsø.

Tidlig i foråret deltog holdet i Region 2,s træningsturnering.En udmærket opstart som holdet vandt forand Sjørring.

I selve hovedturneringen var vi kommet i en spændende kreds med et par Silkeborghold og Hammel som vi aldrig havde prøvet kræfter med før. Men også de lokale Viborg B67 og vores evige modstander fra BT/SVIF.
Begge kampene mod B67 blev sikkert vundet, men med lidt startbesvær i 1 halvleg, især vores hjemme i Skals udviklede sig nærmest til et mareridt. Hele 21 kæmpe chancer blev brændt inden pausen hvoraf de 5 var på træværket.
I pausen var der en del spillere som hang med mulen ( vi skulle aldrig have gået med til at flytte kampen til den uheldige dato.(den 13 er det jo klart at alt går galt) 
Vi fik tingene snakket godt igennem, og jeg skal da lige love for der skete noget i 2 halvleg.
Allerede efter 6 min stod der 3-0,alt faldt sammen for B67. Kampen endte 9-0.

Vores første styrkeprøve i Silkeborg IF viste holdet at de stod for presset.
På en meget svær udebane spillede holdet rigtig godt.Hvor specielt Stine Sjøman tog sig kærligt af deres meget farlige angriber som ugen før havde scoret 5 kasser mod BT/SVIF. Kampen blev fortjent vundet med 1-0. (returopgøret i Ulbjerg blev vundet med hele 6-1)

Så var turen kommet til AC/Silkeborg .
Denne kamp startede rigtig godt. Vi fik hurtig et lille overtag og kom forand 1-0 midt i 1 halvleg.Resten af halvlegen var meget jævnbyrdig, men 5 min før pause var en af Silkeborg spillerne så uheldig at falde forkert efter en nærkamp og brækkede kravebenet.
Efter at kampen havde været afbrudt et stykke tid og spilleren var kørt på skadestuen var det som om SUB spillerne overhovedet ikke kunne finde fokus igen,og kort før pause udlignede hjemmeholdet.
Pausen gjorde godt, vi kom godt igen, scorede til 2-1 og kørte sejren hjem. Pyha det var s-- lidt hårdt til sidst især for os på sidelinien :)

Kampene mod BT/SVIF var som altid meget jævnbyrdige.
Udekampen i Brunshåb blev vundet 2-0, men først afgjort lige til sudst.
Mens hjemmekampen på Borup stadion blev meget lige.Her var vores modstander virkelig blevet forstærket med 5 spillere fra årgang 93. Så fysisk havde vi svært ved at være med. Det blev en rigtig figther kamp og lidt heldig kunne vi trække os tilbage med en sejr på 1-0.

Kampene mod Hammel blev et mareridt både for spillere og ledere.
Første kamp sendte de afbud pr mail lige inden kampen både dommer og spillere var mødt ..MEGET USPORTSLIGT.Så krævede Jbu den næste kamp spillet i Borup. De godkendte men ringede aligevel dagen før og flyttede tidspunket så de bedre kunne nå det til kl 19.30.
Vi fik igen informeret spillere osv.
Hva skete der så ?????? Hammel meldte afbud på selve dagen om morgenen ???       ( vi må da håbe de får en stor bøde af JBU)

Vores sidste kamp mod AC/Silkeborg skulle spilles på Skals Stadion.
Her kunne SUB88 nøjes med uafgjort for at blive kredsvindere, men hvorfor nøjes med det??
Kampen blev med flot spil vundet 3-0.
Bagefter kunne spillerne fejre kredsmesterskabet med velfortjent champagne.

I kampen om det jydske mesterskab måtte vi desvære allerede i første runde mod VH08 Mariager sige farvel.
VH08 vandt kampen fortjent 4-1. Vi spillede vores dårligste kamp i år. Mens vores modstander mente de spillede deres bedste.

Alt i alt kan pigerne se tilbage på en vellykket sæson hvor de vandt kredsen med max 30 point og den flotte målscore på 34-2.
Det som især har kendetegnet holdet er at de har været gode til at stå højt på banen og i de svære kampe stå sammen og være tålmodige. (mens vi i front har haft 2 virkelige skarpe nemlig Kathrine Møller og Camilla Lauersen. 
Mandag var der så afslutning på Borup Stadion hvor hele SUB88 var samlet .
Her blev årets kammeratskabspokal uddelt,  hos u-18 pigerne var det Sandra Matiassen som fortjent blev hyldet som årets kammerat. 

Tak for en rigtig god sæson og god ferie.

mvh PB.