Møde om oprettelse af forening eller selskab til at sikre og udvikle Låstrup by

Møde om oprettelse af forening eller selskab til at sikre og udvikle Låstrup By

Mandag den 2. februar 2026, kl. 1900 afholder Låstrup Lokalråd møde med tema om, hvorvidt der skal tages initiativ til en forening med det formål at investere i at sikre Låstrup By og ejendomme i byen. 

Mødet holdes i Fjordklyngehuset i Låstrup. 

Alle er velkomne til at deltage i mødet. 

Lokalrådet forsøger med mødet at vejre stemningen for at oprette en forening eller et selskab, hvor beboerne sammen kan investere penge i at sikre vores ejendommes værdi i Låstrup landsby. Andre steder i landet har lignende initiativer sørget for opkøb af nedslidte ejendomme til enten nedrivning eller til renovering med salg for øje. 

Man forpligter sig ikke til noget ved at deltage i mødet, men formålet er at finde ud af, om der er basis for at oprette en sådan forening, hvor man kan investere i vores fælles fremtid. 

Låstrup har tidligere stået sammen i en lignende situation i 2001, hvor Brugsen lukkede. Dengang investerede 36 lokale borgere hver 10.000 kroner i et andelsselskab for at sikre, at brugsbygningen lige over for kirken faldt i forkerte hænder. Det lykkedes dengang til stor tilfredshed for de 36 borgere. Da formålet med oprettelse af selskabet dengang var opfyldt fik borgerne udbetalt næsten alle de investerede penge. 

Ingen tilmelding til mødet. Der kan købes øl og sodavand i Fjordklyngehusets køleskab. 

Låstrup Lokalråd.