Herrer-Nyt

Se holdopstilling og information om holdet på dette link

Mandag den 9. marts afholdes ordinær generalforsamling i Borup IF. Kom og gør din indflydelse gældende på klubbens fremtid. 

På en super kold søndag den 1. februar 2026 mødtes trænere, bestyrelse, nye- og erfarne spillere til træningsopstart i Borup IF. Se omtale og fotos fra dagen på vores hjemmeside. 

Serie 3 staben i Borup IF blev præsenteret i november måned. Nu er tiden kommet til at afsløre, hvem der skal være tovholdere og træne serie 4 og serie 5 holdene i 2026. Se præsentationen på vores hjemmeside. 

Træningsopstart i Borup IF søndag den 1. februar 2026, kl. 1300. Se opslag på vores hjemmeside. 

Borup Idrætsforening holdt lørdag den årlige afslutningsfest med uddeling af pokaler og taler om årets gang i fodboldafdelingen. Med 60 gæster blev blev det en mindeværdig aften med uddeling af pokaler, fodboldhistorier og fest. Se omtale på vores hjemmeside.  

Ved Borup Idrætsforenings afslutningsfest, blev titlen som "Årets BIF-er 2025" udnævnt. Jan Rigtrup overtog den ærefulde titel fra Kirsten Rømer. Se omtale på vores hjemmeside.

Borup IF og fodboldudvalget kan nu offentliggøre, at hele trænerteamet omkring Serie 3 fortsætter i den kommende sæson. Se opslag på vores hjemmeside. 

Borups 2. hold sikrede sig en fuldt fortjent oprykning til Serie 4 efter en storsejr på hele 8-0 over Vejrumbro i sæsonens altafgørende kamp. Se referat af kampen på vores hjemmeside. 

Borup IF’s Serie 3-mandskab sluttede sæsonen af med manér, da de lørdag gæstede Løgstrup i efterårets sidste kamp. Kampen skulle vindes for at bevare det spinkle håb om at indhente Sparkær i toppen – og med en sejr på 0-6 leverede Borup varen!

Borup Serie 3 var søndag på besøg hos puljens førerhold Sparkær, og det blev en intens topkamp med masser af drama og et frustrerende slutresultat for Borup. Se referat af kampen på vores hjemmeside.